כניסה מהירה של גברים לפרק ב – כך עולה ממחקרים שונים שבדקו את התופעה.

אלמנים:
ממחקר שנעשה בשיתוף אלמנים נמצא שהסיבה היא דווקא חברתית. החברה לא נותנת לגברים להתאבל כמו המצופה מהאשה. הם גברים, ובדרך כלל הרגשות שלהם מוסתרים, מודחקים או לא באים לידי ביטוי באופן מוחצן כי זה מה שלימדו אותם מקטנות. מילדות. "אל תבכה כמו ילדה", "תהיה גבר", "מה אתה חלש כמו בת" ועם השנים הגברים פיתחו עמידות, יותר מאשר נשי0ם, לביטוי רגשי.

אין זה אומר שהם לא אבלים, מדוכאים ועצובים על מות האשה אלא שהחברה מצפה מהם שיתגברו מהר יותר על האובדן וימשיכו בחייהם.
דבר זה מונע מהם, לרוב, להשלים את תהליך האבל האישי שלהם ובשל כך ימנע מהם, ברוב המקרים, לקיים מערכת יחסים נכונה וטובה.
לרוב – מי שנכנס לקשר חדש (גברים או נשים) מהר מדי וללא מוכנות ובשלות רגשית לא יצלח את פרק ב'.

ונוסיף לזה את הסיבות הבאות שמאפיינות גם גרושים:

  • קושי בניהול בית – ישנם גברים (וזה לא אצל כולם אבל עדיין מוכח סטטיסטית), שאחראים בעיקר על הפרנסה בבית ולפיכך התפקידים הקשורים לגידול הילדים (ניקיונות, בישולים, חוגים, כביסות, אסיפות הורים, פעילויות שונות) היה מוטל על האשה וכגרושים קשה להם להתמודד עם המטלות הללו אליהן וא לא רגיל. ולכן הוא מעדיף להיכנס למערכת יחסים מהר ככל שניתן על מנת לקבל עזרה בהתמודדויות חדשות אלו.
  • עזרה בגידול הילדים – בהיותו נשוי יכול היה הגבר להרשות לעצמו להישאר בעבודה עד מאוחר כמעט כל יום כיוון שידע שיש בבית מישהי שתטפל בילדים (ראה נקודה קודמת). אך בהיותו גרוש הוא צריך, לרוב, לצאת מוקדם מהעבודה לפחות פעם בשבוע כדי לאסוף את הילדים כשהם אצלו. דבר זה יפריע לו בעבודתו התקינה או בציפיות שיש ממנו במקום העבודה (בעיקר בישראל בה שעות העבודה מעידות, בטעות, על "רצינות ומחויבות בעבודה"). ישנה ציפייה שגם במערכת פרק ב האשה תעזור ותתרום את חלקה בגידול ילדיו (בעיקר אם הוא אלמן).
  • מצב כלכלי – המצב הכלכלי הלא מזהיר של גרושים מקנה ערך נוסף בחיפוש בני זוג על מנת להקל בסוגיה זו. הגברים, לרוב יוצאים מהבית וצריכים לשכור דירה ולרהט אותה ובנוסף לשלם מזונות, דבר אשר מכביד על המצב הכלכלי ובניית פרק ב' ומעבר למגורים משותפים בהחלט יקלו על העול הכלכלי הכבד שלהם.
  • בדידות – כמובן שיש את הרגשת הבדידות (לאחר תקופת ההתהוללות המאפיינת את החודשים המעטים לאחר הגירושים) בה הגבר מגיע ברוב ימי השבוע לבית ריק מילדים, מרעש, מהתרוצצויות, ממחויבויות ולמרות שזה נראה כמו גן עדן לחלק מאתנו, הרגשת הבדידות מעפילה על הוויכוחים עם הילדים על המקלחות או מריבות עם האשה על הוצאות…
  • ציפיות ו"הקלות" – לא נעים להגיד אבל החברה מצפה גם מגרושים להיכנס לקשר פרק ב' יותר מאשר מנשים. זה מקובל יותר משום מה, גם בעיני המשפחה הקרובה.
  • בחירה – הנשים לא נחפזות לקשר על מנת לא לטלטל את עולמם של הילדים יותר. הן משקיעות את הזמן בדרך כלל, בהעצמה אישית, מתפתחות ומוצאות את הדרכים לעצמן. הן יותר עצמאיות מהגברים בניהול הבית ולא תלויות באחרים לביצוע מטלות יומיומיות כגון בישול, כביסה, טיפול בילדים וכו'.

ישנן עוד סיבות אך אלו העיקריות מביניהן.
לנשים, לעומת הגברים, לוקח יותר זמן להיכנס למערכת זוגית של פרק ב', אם זה בגלל שהיא עסוקה רוב הזמן עם הילדים והפרנסה, מרגישה פחות בדידות, משקמת את עצמה ודואגת להעצמת האשה שבה, אותה הזניחה אולי עם השנים או אולי רוצה למנוע מהילדים קושי נוסף ברגעים אלו.

כך או כך, מומלץ לסיים את תקופת האבל על חלום הזוגיות, לעשות חשבון נפש ובדק בית לגבי פרק א': מה הצליח, מה לא, על מה אתם מוכנים לוותר הפעם ועל מה לא, אילו ערכים חשובים לכם לשמור בפרק ב' וכו' ורק אחר כך להיכנס לקשר של פרק ב'. כשאתם מוכנים לאהבה חדשה. ואל תחכו יותר מדי. לכל אחד מגיע הזדמנות שניה.

 

לקבוצה סגורה בפייסבוק "משפחה פרק ב" לחצו כאן
לקבלת ניוזלטר שבועי לדרכים לזוגיות מאושרת לחצו כאן
לקבלת ניוזלטר שבועי להתנהלות נכונה בפרק ב'  לחצו כאן 
לוידאוטיפים בערוץ היוטיוב שלי לחצו כאן 
לדף שלי בפייסבוק לחצו כאן