מכירים את הזוגות שהאחד עובד ומגדל את המשפחה בארץ והשני עובד בחו”ל? שהאחד מנסה את מזלו בחברה בחו”ל או נמצא בשליחות כשמשפחתו נשארה בארץ? האם ניתן לקיים בכלל זוגיות שכזו?

תופעה זו הולכת וגדלה בעיקר באירופה ובארה”ב. במאמר זה אתייחס לזוגיות מעבר לים אך גם זוגות החיים בערים שונות ורחוקות בארץ יכולים למצוא בזה עניין (מתאים גם לזוגות בפרק ב)


זוגיות מורכבת 

זוגיות מסוג זה לא קלה ואפילו מורכבת כי בני הזוג רחוקים האחד מן השני מבחינה פיסית. אין אפשרות לקיום אינטימיות פיסית (חיבה גופנית, נשיקות, חיבוק, קיום יחסי מין…) ורגשית (תמיכה ועידוד בזמן אמת, חיוך הערצה או הקשבה ותקשורת בין זוגית), לעתים זמן התקשורת מוגבל מבחינת שעות הפעילות במדינות השונות (פה לילה שם בוקר), חוסר שיתוף בחיי היומיום בשיחה ודיבור יכול להרחיק אותם (גם אם מתקיים קשר מיילים מצוין) – ועוד פעולות שיכולות להוביל להיחלשות הקשר וסיומו.
יחד עם זאת, זוגיות זו יכולה להתקיים בהתאם למבנה האישיות של בני הזוג, הציפיות שלהם והאמון שלהם האחד בשני. יש לזכור כי בזוגיות זו יש נתק של מספר שבועות האחד מן השני ולעתים מספר חודשים אך בני הזוג נפגשים בביקורי מולדת או בביקורים הדדיים. זוגות רבים חווים אושר אישי וזוגיות נפלאה גם ממרחקים.

אז איך בכל זאת זוגיות ממרחקים שכזו יכולה להתקיים ולמי זה מתאים?

דפוס זוגי  
ישנם זוגות שדפוס זה יתאים להם כי הם אוהבים להיות עצמאיים, בעלי שליטה, שלא יגידו להם איך לחנך את הילדים, איך להתנהג ושלא ישנו להם הרגלים. יש אנשים שהחופש האישי שלהם חשוב עד מאוד ובזוגיות אינטנסיבית הם עלולים להרגיש שהעולם סוגר עליהם. הם זקוקים לשקט נפשי ומרחב אישי. אנשים אלו צריכים לשמר את תחושת העצמי בקשר ויכולים לעשות זאת בזוגיות בשלט רחוק. היא לא מאיימת עליהם, להיפך, הם מרגישים חיות במערכת מסוג זה.
הגעגועים והאהבה שהם רוחשים לבני זוגם שנמצא במרחקים כה גדולים כך שבתקופה שהם נפגשים ונמצאים ביחד הם מסתדרים נהדר.

זוגות בפרק ב
יש זוגות הנמצאים בפרק ב בחייהם וגרים במרחק רב האחד מן השני באותה מדינה. אין להם את האפשרות הפיסית לעבור לגור יחד משיקולים כמו קריירה, ילדים, קירבה לגרושים ועוד. זוגות אלו יכולים להמשיך בשגרת חייהם ולגדל את ילדיהם ללא שינוי באורח החיים ולהיפגש עם בני הזוג בשבתות, בחגים ומתי שיוצא ולקיים זוגיות נהדרת.
נכון, יש נסיעות ארוכות שדורשות מאמץ וזמן אך זה שווה להם כל רגע ומחזיק את הקשר שלהם בסימן של ציפייה והתרגשות תוך המשך השגרה ועצמאות אישית.

צמיחה אישית
האהבה האמיתית מאפשרת צמיחה אישית שלנו בקשר הזוגי. אנחנו רוצים לצמוח ואנחנו מעוניינים שגם בני זוגנו יצליחו ויצמחו ונעשה הרבה בשביל זה. גם בזוגיות רחוקה בן זוג אחד בעצם מגשים את ייעודו, את עצמו ומקבל את האישור לכך מבני הזוג. כשהצמיחה נעשית במודע ומתוך אהבה כנה, הקשר בין בני הזוג קרוב וחזק עד כדי שהמרחק פחות פוגע ביחסים ומעשה זה אף תורם לקשר. במצב זה, יש להיות רגישים לבן הזוג שאפשר את הצמיחה הזו. להרבות בביקורים, בשיתוף, במתנות קטנות ומחוות שונות.

בגידות ואמון
נמצא, שדווקא אצל זוגות אלו יש פחות בגידות.
ולהיפך, הנכונות של בן זוג אחד לאפשר לשני לצמוח ולגדול באופן אישי גורם לתחושת סיפוק, הוקרת תודה ותחושות אהבה וחיבה גדולים.
יותר מזה, הריחוק והנתק עשויים לפתח רגשות של געגוע, ציפייה גדולה ורגשות חיוביים ועמוקים לבני הזוג ובגידה כלל לא נלקחת אצלם בחשבון.

קיום האהבה
מסתבר שהתקשורת בין זוגות שדפוס חיים בשלט רחוק מתאים להם – פתוחה, כנה וחיובית יותר – דבר התורם לקשר האינטימי שלהם ולתחושת החברות ביניהם. דווקא אצל זוגות אלו שעשו צעד זה במודע ומתוך בחירה נמצאה זוגיות יציבה, מספקת ובעלת אמון גדול בהשוואה לזוגות אחרים.

המפגשים ביניהם מעוררים התרגשות בכל פעם מחדש. דווקא אצלם יש שמירה על תשוקה, להט הדדי ורומנטיקה.
ייתכן, שבשל קשר לא תדיר ורציף הם יחוו פחות וויכוחים וחילוקי דעות, ירכשו ביטחון ויעניקו יד חופשית האחד בפעולות של השני.

שגרה זה רע?
אצל זוגות אלו אין שגרה קבועה. יש להם אפשרות לצאת מהשגרה ע”י הביקורים והנסיעות, ע”י הציפייה והשינויים הנכפים עליהם. ייתכן שעם הזמן יהיה עליהם לחשב את המסלול מחדש כי הילדים גדלו או מה שהתאים לפני שנה או שלוש שנים כבר לא מתאים היום. תמיד אפשר לבחון מחדש את השינויים, להיערך אליהם ולקבוע מסלול חדש שמתאים לשניהם.

מה בכל זאת כדאי לעשות כדי לשמור על זוגיות טובה ממרחקים?

1. לשמור על קשר עקבי. להשתדל ולהתאמץ לשוחח כל יום טלפונית בסקייפ או פעם ביומיים אך באופן קבוע. לא לתת להישרדות היומיומית להחליש את הקשר. זה בנוסף לקשר של מיילים או SMS. תכנון שעה קבועה יעזור לשמור על השגרה גם לילדים. זה יחייב את כל הצדדים להיות ערוכים ומוכנים האחד לשני גם בין העיסוקים הרבים בחיי היומיום.
כדאי לשוחח גם באופן אישי ללא הילדים ולשתף בכל האירועים המשמעותיים שקורים בחייכם. לזכור לספר על דברים שקורים לכם על מנת לשמור את בני הזוג בתוך חייכם.

2. לשלוח האחד לשני מחוות קטנות, הפתעות או מכתבי אהבה בדואר. כדי לשמור על זוגיות בשלט רחוק יש להקפיד שאש האהבה תישאר דלוקה ע”י ריגושים והפתעות.

3. לשלוח תמונות עדכניות של המשפחה ושל עצמכם. לתלות תמונה משפחתית לצד המיטה או בכניסה לבית על מנת שהתמונה המשפחתית תמיד תהיה מול עיניכם.

4. להיפגש בחו”ל ביחד לזמן זוגי ובארץ לארגן מפגשים או טיולים כשבן הזוג מגיע לחופשת מולדת. ניתן כמובן להפתיע בביקור (כשיודעים בוודאות שזה מתאפשר ולא הורס תכניות)…

5. חשוב מאוד, כאשר עולה קושי או צורך חדש שלא היה, שקשור למרחק ביניכם יש לשתף את בני הזוג על מנת שתוכלו לדון ביחד באפשרויות שונות לפתרון או על מנת לקבל תמיכה ופרגון או כל דבר אחר שהנכם זקוקים לו. אל תשמרו את הקושי לעצמכם. זה ירחיק ביניכם ובני הזוג לא ידעו כלל את מה שעובר עליכם ולא יוכלו לעזור לכם.
מה ששומר על הקשר הטוב הוא מוכנות שני בני הזוג לקשר מסוג זה והצעדים שלהם האחד לקראת השניה.

לייעוץ זוגי באווירה בטוחה לחצו כאן 
לקבלת ניוזלטר שבועי לדרכים לזוגיות מאושרת לחצו כאן
לוידאוטיפים בערוץ היוטיוב שלי לחצו כאן 
לדף שלי בפייסבוק לחצו כאן
לקבוצה סגורה בפייסבוק “משפחה פרק ב” לחצו כאן